Posted inAktualności

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego

OSP GPR Myślenice wraz z partnerami z powiatu myślenickiego wspólnie powalczy o projekt w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.

Zadanie nosi tytuł „Sprzęt Medyczny- Bezpieczna Małopolska” w subregionie podhalańskim pod numerem POD 36.

Subregion podhalański czyli: powiat myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański.

Projekt „Sprzęt Medyczny – Bezpieczna Małopolska” zakłada zwiększenie dostępności pomocy przedmedycznej poprzez rozbudowę Programu PAD ( ang. Public Access Defibrillation – Publiczny Dostęp do Defibrylacji), oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców powiatu myślenickiego i przeprowadzenie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Realizacja projektu ma na celu zwiększenie skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzenia, wsparcie państwowego systemu Ratownictwa Medycznego oraz zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców oraz turystów. Użycie defibrylatora AED oraz odpowiednia Resuscytacja Krążeniowo – Oddechowa zwiększają szanse na przeżycie osoby z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia z 2% do nawet 75%.

W całej Europie dochodzi do blisko 700 tysięcy nagłych zatrzymań akcji serca, z czego kilkadziesiąt ma miejsce w Polsce. Wg danych GUS powodem 46% zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Niestety ogromny odsetek ludzi, u których występuje takie zatrzymanie akcji serca, umiera. Odpowiedni sprzęt oraz wiedza przekazana mieszkańcom pomogą zmienić aktualną sytuację na lepsze. Działania RKO (Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej) należy podjąć jak najszybciej, gdyż już po 4 minutach od zatrzymania akcji serca może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie. Dojazd Zespołu Ratownictwa Medycznego niejednokrotnie trwa dłużej niż 4 minuty, które są tutaj kluczowe. Publiczny dostęp do defibrylatorów pozwoli podjąć szybką akcję ratunkową przez bezpośrednich świadków oraz uniknąć śmierci. Cykl szkoleń oraz ulokowanie defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej zwiększy szanse na przeżycie mieszkańców regionu oraz przybywających tu turystów.

Projekt zakłada rozlokowanie na terenie powiatu myślenickiego 9 sztuk AED w ogólnie dostępnych miejscach z dostępem 7 dni w tygodniu 24h na dobę.

Najlepszą opcją zagłosowania będzie ta przez Internet – od14 maja do 14 czerwca na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania i tam musimy wybrać zadanie pod numerem POD 36.

Liczymy na Państwa głosy!

Bądź Odpowiedzialny – Pomóż nam pomagać innym !!!