Posted inAktualności Pozostała działalność

Pokaz pierwszej pomocy w Poroninie

Życie bywa niesprawiedliwe… ?

25 czerwca br. nasi ratownicy mieli przyjemność prowadzić pokazy w pierwszej pomocy ⛑? w Poroninie. 9 ratowników, samochód dowodzenia i łączności, quad, przyczepa, sprzęt do udzielania pomocy, drony.

Tyle, że tym razem grupa odbiorców była wyjątkowa…

Pokazy były jednym z elementów wyprawy, zorganizowanej Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne podczas wyjazdu integracyjnego dla swoich klientów. Były też wspinaczka, zdobywanie Nosala, zjazdy na linach… ?‍♂️?

I wszystko byłoby zupełnie zwyczajne, gdyby nie fakt, że każda z tych osób doświadczyła amputacji kończyny i posiada protezę, wykonaną właśnie przez Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne. Dorośli, dzieci, starsi – od 10 do 70 lat, pięćdziesięciu uczestników.

I teraz tak szczerze: miałeś choć przez chwilę z tyłu głowy takie poczucie, że „Ci to mają fajnie. Ktoś funduje im super event za grubą kasę. Też bym pojechał…. Życie jest niesprawiedliwe…”?

Zamieniłbyś się?

Omówiliśmy i przećwiczyliśmy:

– ogniwa łańcucha pomocy

– bezpieczeństwo ratownika

– prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej

– użycie automatycznego defibrylatora (AED)

– ewakuacja osoby z amputacją z miejsca wypadku

– zastosowanie dronów, quada i sprzętu ratowniczego przy poszukiwaniach

– funkcje samochodu dowodzenia i łączności.

Spotkaliśmy na miejscu wyjątkowych ludzi ?❤️ – niesamowitych, z dystansem do siebie, z pozytywnym nastawieniem do życia, otwartych i uśmiechniętych. Byli bardzo ciekawi, zaangażowani, entuzjastyczni. Nikt nie narzekał na upał, że zajęcia w terenie i np. trzeba stać, czy siedzieć na trawie…

Pojechaliśmy z zamysłem, żeby nauczyć pierwszej pomocy. A tak naprawdę to Oni pokazali nam, co w życiu jest ważne. Jak wiele mamy, i jak czasami trudno jest nam to docenić, okazać wdzięczność.

Byliśmy tym niezmiernie poruszeni.

Człowiek uczy się całe życie.

Tak to wyglądało (materiał od 14 minuty):

https://sport.tvp.pl/61204423/pelnosprawni-mistrzostwa-polski-w-szermierce-na-wozkach-relacja-wideo-wyniki