Posted inAktualności Ćwiczenia

Bezpieczeństwo narciarzy – ćwiczymy i przygotowujemy się do zimy.

Bezpieczeństwo narciarzy – ćwiczymy i przygotowujemy się do zimy.

Jaka będzie zima? Tego nikt nie wie. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo osób oddających się białemu szaleństwu wiedzą jedno: muszą być przeszkolone, zwarte i gotowe do niesienia pomocy w warunkach ostrej zimy! Temu też celowi służyły warsztaty ratownictwa wysokościowego dla #gprospmałopolska w zakresie ratownictwa z kolei linowej na wypadek awaryjnego się jej zatrzymania. Warsztaty odbyły się 26-27 listopada 2022 na zaproszenie Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz w miejscowości Piwniczna Zdrój na stacji narciarskiej Wierchomla (1588m) – jednej z najdłuższych kolei w Polsce.

Pierwszy dzień szkolenia to zajęcia teoretyczne pozwalające na zapoznanie się ze specyfiką wyciągu. Następnie, już w podzespołach, przeszliśmy do pozorowanej ewakuacji osób w czasie dnia.

Kolejny dzień warsztatów to ugruntowywanie i poszerzanie wcześniej zdobytych umiejętności. W czasie kolejnej akcji pozorowanej sprowadzaliśmy bezpiecznie na ziemię uwięzionych na kolejce linowej narciarzy.

Sprawnie przeprowadzona akcja ratownicza to doświadczone dowództwo, dobrze przeszkoleni i zintegrowani ratownicy i nowoczesny sprzęt.

Korzystając z okazji, życzymy wszystkim bezpiecznego szusowania!