Posted inAktualności Ćwiczenia

Drony w służbie straży pożarnej

Drony w służbie straży pożarnej.
????????????????
Bezosobowe statki powietrzne, czyli w skrócie drony, stanowią niezwykle innowacyjne wyposażenie w służbie straży pożarnej. Dowodzący akcją, dzięki obserwacji terenu z lotu ptaka, może ocenić wielkość pożaru, zlokalizować jego źródło i kontrolować rozprzestrzenianie się ognia. Dostarczony obraz może pomóc i kontrolować zaangażowane siły i środki. Wczesna obserwacja terenu, może pomóc ocenić drożność dojazdu do miejsca pożaru i wybór np. w przypadku pożaru lasu, objazdu bezpieczną drogą.
Najczęściej używanymi kamerami są kamery operujące w zakresie światła widzialnego. Drugim rodzajem kamer są kamery termowizyjne ułatwiające znalezienie źródła ciepła i ocenić temperaturę poszczególnych segmentów budynku. Drony mogą być dodatkowo wyposażone w reflektory umożliwiające obserwację terenu po zmroku, oraz w głośniki, przy pomocą których możliwe jest wydawanie komend np. osobom postronnym.
Wraz z rosnącą ilością czynności wykonywanych przez drony zwiększają się wymagania stawiane ich pilotom. W celu podwyższania kompetencji z zakresu pilotowania dronów i zwiększania efektywności ich wykorzystania w OSP GPR Myślenice prowadzone są szkolenia dedykowane w sekcji dronowej jak i ćwiczenia koordynujące wszystkie zasoby grupy.


Źródło