Posted inAktualności Pozostała działalność

Drony w misjach poszukiwawczo-ratowniczych

Drony w misjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Gdy kilka lat temu powstawało Stowarzyszenie Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami obecnie od dwóch lat OSP GPR Myślenice, wykorzystanie dronów w misjach poszukiwawczo-ratowniczych miało marginalne znaczenie. Dzisiaj, drony posiadają funkcjonalności, o których do niedawna można było tylko pomarzyć.
Drony wyposażone w kamery są naszymi oczami! Przy ich pomocy obserwujemy wyznaczony przez planistę grupy sektor. Aby do niego dotrzeć, korzystamy z funkcji precyzyjnego gps łączącego się z 10 satelitami. W czasie dnia teren możemy obserwować przy pomocy kamery światła widzialnego. Funkcja zoom pozwala nam przybliżyć obiekt 30 – krotnie! Osobę widzimy z odległości nawet 2 kilometrów. Możemy dolecieć do niej i nawiązać kontakt, wydając komunikaty głosowe. Już sam dźwięk śmigieł drona, a tym bardziej komunikat głosowy, dodaje otuchy i jest informacją, że poszukiwania już trwają. Poszukiwania nie ustają nawet po zmroku! Wówczas korzystamy z drona wyposażonego w reflektor oświetlający otoczenie i kamerę termowizyjną. Ta ostatnia, korzystając z niewidzialnego pasma podczerwieni, z wysokości 30 metrów (10 piętrowy blok) reaguje na ciepło i potrafi wskazać osobę.
Liczymy, że już wkrótce będziemy mogli pochwalić się wyciągarką umożliwiającą dostarczanie poszkodowanym drobnego sprzętu jak telefon, power bank, termos z gorącą herbatą, elementy ciepłej odzieży, czy dla ratowników defibrylator.
Sukces działania Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej to skoordynowane działanie dowódcy, planisty, ratowników, psów, systemu nawigacji, systemu łączności, środków transportu i dronów. Regularne ćwiczenia pozwalają nam na wypracowanie standardów działań tak, by być gotowym w wypadku akcji.

Źródło