Czy jest bezpiecznie Zadajesz sobie czasami takie pytanie? Ratownik, podczas akcji poszu…
Czy jest bezpiecznie❓
Zadajesz sobie czasami takie pytanie?
Ratownik, podczas akcji poszukiwawczej, ma w głowie cel: odnaleźć poszukiwanego.
Miejsca, w których szukamy bywają różne: jest stromo, ślisko, ciemno, zimno, mokro ?. Bywa też upalnie, ciężko, wysoko, czasem nawet trochę strasznie… ?
Bezpiecznie. Czy jest bezpiecznie?
To myśl, która towarzyszy nam cały czas. Musi być bezpiecznie, by ratownik w jednej chwili nie stał się poszkodowanym. A przecież wystarczy jeden moment. Chwila nieuwagi…
Każdy ruch: postawiona stopa na stromym zboczu, przedzieranie się przez gęste zarośla, poruszanie się na oblodzonym terenie – musi być przemyślany. Musi być bezpiecznie.
Od tego zaczynamy wszystkie szkolenia z tzw. „medyka”. Priorytetem jest bezpieczeństwo – poszkodowanego i ratownika. Ćwiczymy procedury udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Powtarzamy wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, Szkolimy się, by działać sprawnie, skutecznie, z zachowaniem ostrożności. Zajęcia prowadzi Mirela Motyka.
Poszkodowany nieprzytomny? Nie oddycha? Będziemy prowadzić RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową).
Osoba odnaleziona nie może poruszać się o własnych siłach? Szybka ocena jego stanu, badanie urazowe i „pakujemy” do transportu.
Te i wiele innych…
To są sytuacje, które wymagają od nas pewności w działaniu, umiejętności posługiwania się sprzętem, znajomości wytycznych i procedur. Na miejscu, podczas akcji nie ma czasu na zawahanie. Liczy się każda minuta. Każdy oddech. Każda kropla krwi. Od tego może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.
PS. I choć do tematu szkoleń podchodzimy bardzo poważnie, to potrafimy też połączyć je z odrobiną dobrej zabawy! 😉 Rywalizacja w wyścigu karetek podczas ćwiczeń z resuscytacji potrafi wzbudzić wiele emocji! ?
Dziękujemy po raz kolejny OSP Polanka za udostępnienie sali i wspieranie naszych działań! ???
#gprmyslenice #pierwszapomoc #kpp #osp #ratownik