Posted inAktualności Pozostała działalność

Dostawa AED w 45 Sekund na szczyt Sokolicy!

W dniach 15-16.09.2023 mieliśmy okazję uczestniczyć w prestiżowej konferencji „Nowoczesne ratownictwo – wyzwania i zagrożenia współczesnego świata. Zintegrowany system ratowniczy jako gwarancja profesjonalnych działań.” To było niezwykle inspirujące doświadczenie, podczas którego mogliśmy zaprezentować nasze innowacyjne podejście do ratownictwa. To wydarzenie stanowiło dla nas okazję do prezentacji i wymiany doświadczeń.

Podczas warsztatów, nasze druhny i druhowie prezentowali nasz wóz dowodzenia, metodologię poszukiwań przy pomocy systemu lokalizacji oraz łączności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także nasza prezentacja dostarczania urządzenia AED przy pomocy drona z wyciągarką CARGO DRONE MS-2 na szczyt Sokolicy na wysokość 105 metrów ponad bazą!

Z uwagi na niewielką powierzchnię szczytu oraz prowadzoną tam akcję ratowniczą, najszybszym sposobem dostarczenia na szczyt AED okazała się dostawa z drona na opuszczanej linie. Dostarczenie urządzenia AED przez Ratownika wspinającego się po ścianie zajęło około 60 minut, przy wykorzystaniu samochodu terenowego czas dotarcia na szczyt wynosił około 25 minut, natomiast nasz dron dostarczył ekipie ratunkowej sprzęt AED w zaledwie 45 sekund.

Jak się okazuje, precyzyjna dostawa dronem, bez potrzeby lądowania przy pomocy wysuwanej linki otwiera nowe możliwości pomocy w miejscach niebezpiecznych lub trudno dostępnych.

Dla naszej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej poszukiwanie nowych i bardziej efektywnych metod działania jest priorytetem. To szansa, byśmy mogli nieść pomoc jeszcze szybciej i efektywniej, a nasza pasja do ratowania życia wciąż nas napędza. ???