Posted inAktualności Ćwiczenia

Manewry Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Łukowicach Brzeskich

Piątkowy wieczór, zgłoszenie: wypadek, cysterna wjechała w autobus wycieczkowy. 15 jednostek szykuje się do wyjazdu. Po dotarciu – zabezpieczenie miejsca zdarzenia i rozdzielenie zadań przez KDR. Zespoły odpowiedzialne za triage i ewakuację przystępują do działań.

Krzyki dochodzące z wnętrza pojazdu mrożą krew w żyłach. Trzeba zachować spokój, ratownicy systematycznie wyciągają poszkodowanych i przekazują do punktów medycznych, gdzie jest udzielana pomoc. Kilkudziesięciu poszkodowanych w rożnym stanie: od lekkich zadrapań, szoku, po ciężkie urazy…

To jeden ze scenariuszy zdarzeń, które przygotowali organizatorzy

Manewrów Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Łukowicach Brzeskich

18-20.08.2023 r., zorganizowanych przez Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego OSP Skarbimierz

Jak ten czas leci! Miesiąc! Już minął miesiąc od udziału naszych ratowników w tym wydarzeniu.

Głównym celem wyjazdu było nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń z innymi jednostkami, które – tak jak my – pomagają w odnajdywaniu osob zaginionych.

Po nocnej akcji, od rana czekały na nas kolejne wyzwania. Każda ekipa dostała rozpiskę z koordynatami ośmiu założeń. Zmagaliśmy się m.in. z:

– wypadkiem komunikacyjnym (trójka poszkodowanych, w tym niemowlę),

– przeszukaniem stawu i podjęciem poszkodowanego z wody,

– groźnym napastnikiem i dwoma osobami w stanie ciężkim na dyskotece,

– przeszukaniem terenu otwartego z wykorzystaniem dronów,

– poszukiwaniami na obszarze leśnym,

– pracą z psami na gruzach, z wykorzystaniem sprzętu budowlanego.

Mieliśmy możliwość przetestować działanie aplikacji SIRON, wykorzystywanej w planistyce działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Był to naprawdę dobry czas. Nowa wiedza, umiejętności i wymiana doświadczeń. Współpraca z jednostkami, które poznaliśmy „dopiero co”. Wypracowanie wspólnych metod działania, by nieść ratunek.

Każde tego typu manewry i ćwiczenia pokazują nam, ile jeszcze pracy przed nami. Dają też poczucie, że nasz zespół potrafi poradzić sobie z wieloma różnymi wyzwaniami!

Dziękujemy organizatorom za ogromny wkład w przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia!