Posted inAktualności Pozostała działalność

Dostawa dronem zestawu HIPOTERMIA

‼️ Zalew Kamieniołom w Zabierzowie – ekstremalna dostawa dronem!

W dniach 11-13 grudnia 2023 r. wzięliśmy udział w wymagających ćwiczeniach nad Zalewem Kamieniołom w Zabierzowie. Wyzwanie, z którym przyszło się zmierzyć Ratownikom to sytuacja, gdzie jeden z poszkodowanych stracił przytomność na stromym wzniesieniu, a drugi znalazł się pod wodą. W akcji wzięła udział ekipa wysokościowa, nurkowie oraz ratownicy odpowiedzialni za transport poszkodowanego. W ćwiczeniach szczególną role odebrały drony: obserwacyjne, podwodne i transportowe. Pierwsze z nich pozwalały na monitorowanie w sztabie dowodzenia całości akcji z lotu ptaka, drugie, z których obraz również był widoczny w sztabie, na obserwację sytuacji pod lodem.

OSP GPR Myślenice była odpowiedzialna za obsługę drona dostawczego w czasie przekazywania zestawu HIPOTERMIA o wadze 1 kg, który zawierał koc BLIZZARD, folie NRC oraz żele grzewcze. Dostawa odbywała się w miejscu stromego wzniesienia,

porośniętego gęstym drzewostanem, w miejscu ograniczonym przez zbiornik z cienką warstwą lodu. Powierzchnia dostawy miała około 2 m kwadratowych.

Dzięki doskonalonej współpracy między operatorem drona, a Ratownikami, którzy odbierali przesyłkę, misje dostawy i odbioru z drona zakończyły się sukcesem.

Ćwiczenia w Zabierzowie były jednymi z pierwszych takich ćwiczeń w Polsce, które pozwoliły zdobyć bezcenne doświadczenie w dostawach i odbiorach z drona na wysuwającej się linie.

Dziękujemy za zaproszenie i organizację ćwiczeń: SGRW JRG3 Kraków, SGRWN Nowy Targ oraz za współpracę: OSP Bolechowice, OSP Rudawa, OSP Zabierzów OSP Biały Kościół, OSP

Kryspinów, OSP Niegoszowice, Firmie MEGADRON.