Posted inAktualności Pozostała działalność

Nadszedł czas na podsumowanie roku 2021

Nadszedł czas na podsumowanie roku 2021‼️
?✨??
Roku wyjątkowo ciężkiego przez pandemię COVID- 19 i nie tylko‼️
Jak minął ten rok?
Najważniejsza data to 12 lutego 2021 – wtedy to GPR Myślenice weszło w struktury Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Powiatu Myślenickiego. Kolejnym ważnym momentem był 12 kwietnia – odbyło się uroczyste podpisanie obustronnej umowy zapewniającej finansowanie naszej jednostki OSP z Miasto i Gmina Myślenice ???
OSP GPR Myślenice brała udział w 25 akcjach ⛑?, w tym 22 akcje poszukiwawcze na terenach powiatu: Myślenickiego, Wielickiego, Suskiego, Bocheńskiego, Nowotarskiego ?.
Nasza jednostka dwukrotnie brała udział w zabezpieczeniu punktu szczepień w Myślenicach.
Cztery razy była dysponowana ☎⛑? podczas powodzi błyskawicznej na terenie powiatu Myślenickiego.
Grupa odbyła 22 wewnętrznych ćwiczeń w terenach leśnych ?? oraz 20 spotkań doszkalających z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy
Kurs KPP ukończyło 7 osób ??? oraz 9 osób brało udział w akcji krwiodawstwa ?.
Nasze działania związane z walką z COVID-19 to między innymi pomoc osobom starszym oraz przebywającym na kwarantannie, a także pomoc w zabezpieczeniu masowego punktu szczepień ?? na terenie Hali Sportowej w Myślenicach na Zarabiu.
Zabezpieczyliśmy pod kątem medycznym 12 wydarzeń na terenie naszego powiatu ? oraz braliśmy udział w 8 dużych ćwiczeniach ratowniczo – poszukiwawczych na terenie innych powiatów.
W każdej sytuacji działamy w porozumieniu i na prośbę właściwej jednostki Policji oraz dysponowanie przez SKKP w Myślenicach czy też przez SKKW w Krakowie oraz rodzin osób zaginionych.
W 2021 roku grupa doposażyła się w sprzęt, m.in.:
– namiot pneumatyczny z oświetleniem,
– 8 kombinezonów ratowniczych,
– 5 odbiorników GPS Garmin 64 SX,
– 1 odbiornik GPS Alpha 100 + TT 15,
– 12 hełmów strażackich,
– 12 par obuwia strażackiego,
– przyczepkę transportową, która będzie przeznaczona na moduł medyczny,
– sprzęt do działań wysokościowych.

W tym roku sukces odnieśliśmy również w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Dzięki naszemu projektowi zostaną sfinansowane automatyczne defibrylatory zewnętrzne dla powiatu myślenickiego. Niestety nie zawsze jest łatwo i także w tym roku przegraliśmy po raz pierwszy w Budżecie Obywatelskim Myślenic ??.

Jeśli już w temacie sukcesów, to również warto wspomnieć o wygranej ? ?naszego zespołu ratowników w 12 Powiatowych Manewrach Ratownictwa Medycznego dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się 10 października w Kobielniku. Co więcej, nasi druhowie byli również w zespołach z drużyn OSP Głogoczów (2 miejsce), OSP Kornatka (3 miejsce), OSP Pcim (5 miejsce) oraz OSP Tenczyn.

Nasi ratownicy zaangażowali się w mijającym roku także w działania społeczne i charytatywne.
W czerwcu zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla mieszkańców Nowej Białej, których dobytek ucierpiał w pożarze. Dzięki współpracy z lokalnymi OSP zebraliśmy i przekazaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, których przewiezienie wymagało 5 samochodów dostawczych.

Przełom listopada i grudnia z kolei upłynął pod znakiem prowadzonej przez nas ?? Mikołajkowej Zbiórki prezentów
dla dzieci przebywających na oddziałach w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Szpitala w Myślenicach, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz dla podopiecznych Albertyńskiego Punktu Pomocy i Hospicjum Medi Kompleks w Wiśniowej. Tu również nasze działania wsparły lokalne OSP i wiele firm czy jednostek.
Przeprowadziliśmy również wiele szkoleń z zakresu pierwszej pomocy ⛑ ?? dla dzieci, a także dla seniorów z Dziennego Domu „Senior +”. Piękny czas, w którym możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem równocześnie ucząc innych, jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Współpraca ? to bardzo ważny element w naszej działalności. 3 grudnia br. w Kętach zostało podpisane porozumienie określające cele i zasady współpracy pomiędzy jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Małopolski, specjalizującymi się w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych ??.
Do wspólnego porozumienia przystąpiły:
– Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Nowy Sącz,
– Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Myślenice,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach.
Głównym celem porozumienia jest prowadzenie wspólnych działań poszukiwawczo-ratowniczych, organizacja szkoleń, wypracowanie wspólnych standardów podczas akcji.
W mijającym roku kolejnym ratownikom udało się ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.
Dziękujemy za współpracę Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach, Suchej Beskidzkiej , Wieliczce, Limanowej oraz Nowy Targ ??? oraz strażakom OSP, z którymi mamy przyjemność wspólnie działać.
Dziękujemy również wszystkim, którzy wspierali nasze stowarzyszenie i pomogli sfinalizować oraz doposażyć się w sprzęt potrzebny do ratowania życia ludzkiego tj: ORLEN DAR SERCA, MSWiA, Miasto i Gmina Myślenice, Starostwo Powiatowe Myślenice oraz zaprzyjaźnionym firmom.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o przyznanej nam dotacji przez Fundację ORLEN na zakup ratowniczego sprzętu wysokościowego do ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.
Działania GPR OSP są również wspierane finansowo przez Marszałka i Województwo Małopolskie – w 2021 r. przekazali kwotę 40 000 zł na działania grup poszukiwawczo-ratowniczych.
Dzięki bieżącemu wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, mamy zapewnione środki na podstawowe wydatki związane z funkcjonowaniem naszego OSP ?.

Wielkie słowa podziękowania i uznania kierujemy do ratowników OSP GPR Myślenice, którzy poświecili 10 948 godzin pracy wolontariackiej na cele statutowe stowarzyszenia ??

W imieniu całego Zarządu Stowarzyszenia OSP GPR Myślenice pragniemy podziękować wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność, a wolontariuszom za ilość wypracowanych godzin oraz swój wkład w rozwój OSP GPR Myślenice.
Dziękujemy samorządowcom z Powiatu Myślenickiego oraz firmom za nieocenione wsparcie zarówno finansowe jak i materialne!

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II.

Wszystkim sympatykom OSP GPR Myślenice życzmy, aby nadchodzący rok przyniósł dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i pozwolił spełnić najskrytsze marzenia ✨???.
Tych, którzy chcieliby wesprzeć naszą działalność i pomóc nam w bieżącym utrzymaniu niezbędnego sprzętu w gotowości zapraszamy na stronę pomagam.pl, gdzie utworzyliśmy zbiórkę pieniędzy na działalność naszej grupy:
https://pomagam.pl/63fdk8y8

Dziękujemy! <3

W sieci można znaleźć również wiele materiałów na temat działań naszej grupy – zachęcamy do zapoznania się: https://vod.tvp.pl/…/ktokolwiek-widzial,16012021,51510823 https://www.youtube.com/watch?v=TiJqaonkjvk https://www.youtube.com/watch?v=qFKuQ3ziV2Q https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/gpr-osp-malopolska?fbclid=IwAR0O0Ygjkdnn8loU2UWrIyjk1GsDpgBhp55r2nGlakdWukqm4qRAMRkQMjM https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/osp-gpr-myslenice?fbclid=IwAR3P6c8L5uGSP72Xxdwi0aJXNVTigOHtxnW7-KXK3Nl5Gw2vDPXca60NcQU https://www.youtube.com/watch?v=_zti7XfPzXI https://www.youtube.com/watch?v=9y4EuSji2GE https://www.youtube.com/watch?v=ClPONOU7I1k https://regiony.tvp.pl/56195267/ratownicy