Posted inAktualności Pozostała działalność

Nadszedł czas na podsumowanie 2022 roku

Nadszedł czas na podsumowanie 2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣ roku❗️??

Roku wyjątkowo ciężkiego – przez wojnę na UKRAINIE i nie tylko.

Jak minął ten rok?
Najważniejsza data to 7 października – wtedy nasza jednostka przywitała fabrycznie nowy samochód marki VW Crafter ?.
Dziewięcioosobowy bus z napędem 4×4 – nasza kolejna perełka. Zakup był możliwy dzięki środkom finansowym z WFOŚiGW w Krakowie oraz dotacji z Miasto i Gmina Myślenice ??. Z naszych środków zakupiliśmy do tego samochodu tylko radiostację przewoźną.

Braliśmy udział w 35 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych ⛑??.
22 akcje prowadzone były na terenach powiatu: myślenickiego, wielickiego, suskiego, bocheńskiego, nowotarskiego, jedna akcja samochodu SDŁ podczas pożaru ? zakładu meblarskiego w Pcimiu. Braliśmy udział również w akcjach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy ??.
7 dyspozycji naszej jednostki przez SKKP zostało odwołanych w trakcie wyjazdu. Przyczyną było odnalezienie osoby poszukiwanej.
Łącznie na naszym koncie było 46 dysponowań do działań.
W każdej sytuacji działamy w porozumieniu i na prośbę właściwej jednostki Policji ?. Jesteśmy dysponowani przez SKKP w Myślenicach lub SKKW w Krakowie. W szczególnych przypadkach zdarzają nam się wyjazdy na prośbę rodzin osób zaginionych.

Odbyliśmy 18 wewnętrznych ćwiczeń w terenach leśnych ??.
Zorganizowaliśmy 10 spotkań doszkalających z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Kurs oraz recertyfikację KPP ukończyło 11 osób ??.
14 druhów ukończyło szkolenie doskonalące dla strażaków z ratownictwa wysokościowego, realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym.
1 druh zdał egzamin na młodszego ratownika wysokościowego,
1 druh zdał egzamin na strażaka-ratownika ?‍?.
9 osób brało udział w akcji krwiodawstwa?.

Zabezpieczyliśmy pod kątem medycznym 12 wydarzeń na terenie naszego powiatu ⛑?.
Braliśmy udział w 8 dużych ćwiczeniach poszukiwawczo-ratowniczych na terenie innych powiatów (np.: ćwiczenia Komendantów Gminnych, wysokościowe, medyczne).

W 2022 roku grupa doposażyła się w sprzęt, m.in.:
– do działań wysokościowych: 4 komplety + 2 do ewakuacji z kolei linowych,
– samochód marki VW Crafter,
– Dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced z termowizją,
– Dron DJI Matrice 210 z termowizją.

W 2022 roku, dzięki Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Volkswagen Financial Services Polska dwukrotnie mieliśmy możliwość korzystania z samochodu ? marki VW T6 do wsparcia naszych działań. Był przeznaczony do pomocy na rzecz społeczności ukraińskiej, przebywającej na terenie RP.

Ten rok zaowocował również naszym sukcesem w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Dzięki naszemu projektowi zostały sfinansowane?? automatyczne defibrylatory zewnętrzne dla powiatu myślenickiego. Nasza jednostka zrewanżowała się także po przegranym konkursie w ramach Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. W bieżącym roku zebraliśmy wystarczającą liczbę głosów, aby nasz projekt na kwotę 200 tys. złotych został zrealizowany w 2023 r. (projekt złożony wspólnie z OSP Myślenice Górne Przedmieście).

Jeśli już w temacie sukcesów, to warto wspomnieć o wygranej ?? naszego zespołu ratowników w zawodach KPP w powiecie tarnowskim, w miejscowości Zakliczyn. Nasze zawodniczki pokonały ratowników z jednostek OSP i PSP z powiatu tarnowskiego i krakowskiego. Nasi ratownicy brali również udział w 13 Powiatowych Manewrach Ratownictwa Medycznego dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się 10 października w Trzebuni. Tam zajęliśmy równie zaszczytne – drugie miejsce ?. Co więcej, nasi druhowie byli członkami zespołów z drużyn: OSP Polanka (pierwsze miejsce – dwóch naszych ratowników), OSP Pcim (trzecie miejsce – dwóch naszych ratowników) OSP Kornatka (trzech naszych ratowników) oraz OSP Biertowice (jeden ratownik).

Mijający rok był dla nas bardzo intensywny na gruncie działań społecznych i charytatywnych ?.
Cały rok, w ramach pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, prowadziliśmy zbiórki, i segregację darów. Ponadto:
✅ zorganizowaliśmy 7 wyjazdów na granicę lub w głąb Ukrainy
✅ łącznie pokonaliśmy 20900 km
✅ przetransportowaliśmy zawartość 61 busów z darami
✅ przewieźliśmy 18 przyczep – też zapakowanych artykułami pierwszej potrzeby

34 ratowników i osób prywatnych „przerzuciło” do i z samochodów łącznie:
? 9,5 tony żywności
? 8,5 tony środków czystości, higienicznych
? 12 tony ubrań dla dzieci i dorosłych
? zabawki
? akcesoria dla dzieci
? specjalistyczny sprzęt dla osób niepełnosprawnych
? środki opatrunkowe, apteczki
? sprzęt dla żołnierzy (latarki, baterie, ubrania, plecaki)
i wiele innych.
2 ciężarówki darów bezpośrednio na pociąg których jechał na Ukrainę
56 wyjazdów z obywatelami Ukrainy do: lekarza, szpitala, urzędów itd
Wszystkie zebrane rzeczy trafiły na teren Ukrainy, okupowany przez wojsko rosyjskie. Dzięki współpracy z lokalnymi OSP zebraliśmy i przekazaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, których przewiezienie wymagało zaangażowania wielu firm i instytucji.

Przełom listopada i grudnia z kolei upłynął pod znakiem prowadzonej przez nas Akcja Mikołajkowa Strażacy-Dzieciom ??‍?. Obejmowała zbiórkę prezentów ? dla dzieci przebywających na oddziałach w szpitalach na terenie całego województwa małopolskiego. Prezenty przekazaliśmy też dla podopiecznych Albertyńskiego Punktu Pomocy i Hospicjum Medi Kompleks w Wiśniowej, domów dziecka w Krakowie i powiecie myślenickim. Tu również nasze działania wspierane były przez lokalne OSP, wiele firm prywatnych i jednostek samorządowych. Patronat nad Akcją Mikołajkową objął Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek, Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Przeprowadziliśmy w mijającym roku wiele szkoleń z zakresu pierwszej pomocy ??? dla dzieci, seniorów z Dziennego Domu „Senior +” oraz mieszkańców powiatu myślenickiego. Piękny czas, w którym możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, ucząc innych jak postępować w sytuacji zagrożenia. Przygotowaliśmy również filmik edukacyjny „Wędruj z głową” ??. Zawarliśmy tam najważniejsze wskazówki o tym, jak bezpiecznie poruszać się podczas górskich wycieczek ?‍♀️?⛺️.

Współpraca ?? to bardzo ważny element w naszej działalności OSP GPR Małopolska:
– Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz,
– Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Myślenice,
– Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP KĘTY.

Dziękujemy za współpracę Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, Limanowej oraz Nowym Targu oraz strażakom OSP, z którymi mamy przyjemność wspólnie działać.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze stowarzyszenie i pomogli sfinalizować doposażenie naszej jednostki w sprzęt niezbędny do ratowania życia ludzkiego. Szczególne podziękowania składany dla:
➡️ Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie,
➡️ Miasto i Gmina Myślenice,
➡️ Starostwo Powiatowe Myślenice
oraz zaprzyjaźnionym firmom.

Działania naszej jednostki są również wspierane finansowo przez Marszałka i Województwo Małopolskie – w 2022 r. przekazali kwotę 35 000 zł na działania grup poszukiwawczo-ratowniczych.
Dzięki bieżącemu wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, mamy zapewnione środki na podstawowe wydatki, związane z funkcjonowaniem naszego OSP ? .

Największe podziękowania i słowa uznania kierujemy do druhów i ratowników OSP GPR Myślenice. Poświęciliście 9️⃣1️⃣0️⃣0️⃣ godzin pracy wolontaryjnej na cele statutowe stowarzyszenia . Dzięki Waszemu zaangażowaniu i poświęceniu, wiele osób otrzymało pomoc – w ramach działań poszukiwawczo-ratowniczych, charytatywnych i społecznych. Jesteście Wielcy!!! ??

W imieniu całego Zarządu OSP GPR Myślenice pragniemy podziękować wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność, a wolontariuszom za ilość wypracowanych godzin oraz swój wkład w rozwój OSP GPR Myślenice.
Dziękujemy samorządowcom z powiatu myślenickiego oraz firmom za nieocenione wsparcie finansowe i materialne.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II.

Wszystkim sympatykom OSP GPR Myślenice życzmy, aby nadchodzący rok przyniósł dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i pozwolił spełnić najskrytsze marzenia ????.
Tych, którzy chcieliby wesprzeć naszą działalność i pomóc nam w bieżącym utrzymaniu niezbędnego sprzętu w gotowości, zachęcamy do przekazania 1% podatku na działalność naszej grupy:
Numer KRS: 0000 215 720
Cel szczegółowy 1%: OSP GPR MYŚLENICE

Dziękujemy!
—————-
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://gprmyslenice.pl/
W sieci można znaleźć również wiele materiałów na temat działań naszej grupy – zachęcamy do zapoznania się:
https://vod.tvp.pl/…/ktokolwiek-widzial,16012021,51510823


https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/gpr-osp-malopolska…
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/osp-gpr-myslenice…https://regiony.tvp.pl/56195267/ratownicy…


Wspierają nas:
Miasto i Gmina Myślenice
Małopolska
VisionCube
▶️ gaz-max.pl
▶️ Tylek Ubezpieczenia
▶️ Pośrednictwo Finansowe Katarzyna Ostafin
▶️ Galeria Elipsa Myślenice
▶️ Starostwo Powiatowe Myślenice
▶️ X-Maxx Nieruchomości
▶️ Mrówka Myślenice
▶️ Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

#gprmyslenice #podsumowanie #nowyrok


Source