Posted inAktualności Ćwiczenia Poszukiwania Pozostała działalność

Podsumowanie 2023

Nadszedł czas na podsumowanie 2023 roku ????

Roku wyjątkowo ciężkiego, pracowitego, ale bardzo szczęśliwego dla wszystkich ratowników i nie tylko ❗️❗️❗️

Najważniejsza data to 1 października 2023 r. – wtedy to OSP GPR Myślenice została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG). Stało się to dzięki wsparciu takich osób, jak:

➡️ Pan Poseł Władysław Kurowski

➡️ Pan Jarosław Szlachetka – Burmistrz Miasto i Gmina Myślenice

➡️ Komendant Główny Państwowa Straż Pożarna – Pan Andrzej Bartkowiak

➡️ Komendanci Wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie na czele z Panem Piotrem Filipkiem

➡️ Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach: Pan Sławomir Kaganek oraz Pan Wojciech Murzyn.

Jest to data, którą zdecydowanie warto zapamiętać! Jedna z trzech, które są dla nas szczególnie ważne. Pozostałe dwie to:

✅ 15 lutego 2021 r. – założenie jednostki OSP GPR po 5 latach działalności Myślenickiej Grupy

Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami oraz

✅ 7 października 2022 r. zakup fabrycznie nowego, dziewięcoosobowego samochodu marki VW Crafter 4×4.

Braliśmy udział w 2️⃣0️⃣ akcjach poszukiwawczych, które odbywły się na terenach powiatu: myślenickiego, wielickiego, suskiego, bocheńskiego i nowotarskiego .

W trakcie kolejnych ? dyspozycji wydanych dla naszej jednostki przez PSP, podczas wyjazdu dostaliśmy informacje, że osoba poszukiwana została odnaleziona. Łącznie na naszym koncie widnieje 3️⃣0️⃣ zadysponowań do działań.

Nasza jednostka brała udział w pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Dostarczyliśmy busów, na których znajdowała się żywność, leki, ubrania, rzeczy dla wojska itd.

Kilka słów o nas w liczbach:

?grupa odbyła 22 wewnętrzne ćwiczenia w terenach leśnych ,

?10 spotkań doszkalających z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy ukończyły 2 osoby, a recertyfikację uzyskało 13 osób .

?12 ratowników ukończyło kurs podstawowy wysokościowy z zakresu KSRG,

?7 osób zdobyło uprawnienia pilota UAV,

? 15 osób brało udział w akcji krwiodawstwa ,

zabezpieczyliśmy pod kątem medycznym 19 wydarzeń na terenie naszego powiatu

?braliśmy udział w 8 dużych ćwiczeniach ratowniczo-poszukiwawczych na terenie innych powiatów (np.: ćwiczenia grup poszukiwawczych w Krakowie, manewry „Search & Rescue” w Łukowicach Brzeskich, ćwiczenia wysokościowe, medyczne).

Podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych zawsze działamy w porozumieniu i na prośbę właściwej jednostki Policji, rodzin osób zaginionych oraz na podstawie dysponowania przez SKKP w Myślenicach czy SKKW w Krakowie.

W 2023 roku grupa doposażyła się w sprzęt, m.in.:

? do działań wysokościowych: 4 komplety + 2 do ewakuacji z kolei linowych,

? kombinezony ratownicze,

? kurtki typu softshell,

? latarki czołowe, szperacze,

? GPSy Garmin,

? oświetlenie na terenie akcji,

? buty skórzane dla ratowników,

? sprzęt medyczny: zestawy R1, nosze próżniowe, szyny próżniowe, deska pediatryczna,

? zestaw do działań budowlanych: młot udarowy, przecinarka tarczowa, piła szablasta, piła łańcuchowa itd.,

? agregaty prądotwórcze,

? radiostacje Hytera.

W mijającym roku, dzięki Zarządowi Głównemu Związku OSP RP oraz VW Financial Services Polska udało się nam korzystać z samochodu marki VW T6. Był przeznaczony do pomocy na rzecz społeczności ukraińskiej, przebywającej na terenie RP.

W tym roku zrealizowaliśmy zakup w ramach Budżetu Obywatelskiego Myślenic. Dzięki temu projektowi został zakupiony bardzo potrzebny sprzęt do działań ratowniczych.

Podsumowując mijający rok, warto wspomnieć o sukcesach:

?wygranej po raz DRUGI naszego zespołu ratowników w zawodach KPP dla OSP Województwa Małopolskiego, organizowanych przez ZW OSP RP w Krakowie, które odbyły się w powiecie tarnowskim, w miejscowości Zakliczyn.

?zajęcie drugiego miejsca w zawodach w „V Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu Po Schodach Wieżowiec 2023” przez druhów reprezentujących naszą jednostkę.

Nasi ratownicy zaangażowali się w mijającym roku także w działania społeczne i charytatywne.

Cały rok organizowaliśmy zbiórkę darów „Pomoc Ukrainie”, wszystkie zebrane rzeczy trafiły na okupowane przez wojsko rosyjskie tereny Ukrainy. Dzięki współpracy z lokalnymi OSP zebraliśmy i przekazaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, których przewiezienie wymagało zaangażowania wielu firm i instytucji.

Przełom listopada i grudnia z kolei upłynął pod znakiem prowadzonej przez nas Akcja Mikołajkowa Strażacy-Dzieciom?– przekazaliśmy ok. 500 prezentów dla dzieci przebywających na oddziałach w szpitalach oraz w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa małopolskiego. Tu również mogliśmy liczyć na wsparcie lokalnych OSP, firm czy jednostek i instytucji samorządowych. Patronat nad Akcją Mikołajkową objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Kończący się rok obfitował w wiele szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci. Piękny czas, w którym możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem równocześnie ucząc innych, jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Współpraca to bardzo ważny element w naszej działalności OSP GPR Małopolska:

– Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Nowy Sącz,

– Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Myślenice,

– Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach.

Dziękujemy za współpracę Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, Limanowej oraz w Nowym Targu . Podziękowania należą się także strażakom OSP, z którymi mamy przyjemność wspólnie działać.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze stowarzyszenie i pomogli nam oraz doposażyć się w sprzęt potrzebny do ratowania życia ludzkiego tj: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie 9 500 zł, Miasto i Gmina Myślenice ponad 100 000 zł oraz zaprzyjaźnionym firmom.

Nasze działania są również wspierane finansowo przez Marszałka i Województwo Małopolskie – w 2023 r. przekazali nam kwotę 20 000 zł na działania grup poszukiwawczo-ratowniczych.

Dzięki bieżącemu wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, mamy zapewnione środki na podstawowe wydatki związane z funkcjonowaniem naszego OSP .

Wielkie słowa podziękowania i uznania kierujemy do ratowników OSP GPR Myślenice, którzy poświecili 9 500 godzin pracy na cele statutowe jednostki ❗️

W imieniu całego Zarządu OSP GPR Myślenice pragniemy podziękować wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność, a wolontariuszom za liczbę wypracowanych godzin oraz swój wkład w rozwój naszej jednostki.

Dziękujemy samorządowcom z powiatu myślenickiego oraz firmom za nieocenione wsparcie zarówno finansowe jak i materialne!

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II.

Wszystkim sympatykom OSP GPR Myślenice życzmy, aby nadchodzący rok przyniósł dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i pozwolił spełnić najskrytsze marzeni.

Tych, którzy chcieliby wesprzeć naszą działalność i pomóc nam w bieżącym utrzymaniu niezbędnego sprzętu w gotowości, zapraszamy do przekazania 1️⃣.5️⃣ %❗️

Dziękujem❗️

Wspierali nas w 2023r:

Miasto i Gmina Myślenice

Małopolska

VisionCube

Tylek Ubezpieczenia

Galeria Elipsa Myślenice

X-Maxx Nieruchomości

Mrówka Myślenice

Urząd Marszałkowski Kraków

Baltica Pets

Petmex

Mobilny serwis ogumienia….