Posted inAktualności Ćwiczenia

Egzamin na nawigatora

Egzamin na nawigatora: test wiedzy i sprawdzian kondycji.

Nawigatorzy to członkowie naszej grupy, którzy wraz z Policją, druhami z OSP oraz wolontariuszami wyruszają w teren. Są wyposażeni w urządzenie GPS, aby przemierzać obszary wyznaczone przez planistę w poszukiwaniu zaginionych osób. Żeby zostać nawigatorem, konieczne jest zdanie egzaminu złożonego z części praktycznej i testu wiedzy z zakresu poszukiwań i pierwszej pomocy.

12 stycznia 2024 r. ośmiu członków naszej jednostki przystąpiło do corocznego egzaminu na nawigatora. Część praktyczna rozpoczęła się po zmierzchu. Zdający, po weryfikacji posiadanego sprzętu i przygotowania do wyjścia w teren, otrzymali zadania i zostali przewiezieni do punktów startowych. Mając do dyspozycji GPS, radio, latarkę, plecak z niezbędnym wyposażeniem ratowniczym i co najważniejsze, uzbrojeni w doświadczenie i wiedzę zdobytą w czasie kilkumiesięcznych przygotowań, wyruszyli, by zmierzyć się z 12 różnymi zadaniami.

Zmrok, przemierzany „na kompas” teren leśny, przenikający mróz, zaspy śniegu i ograniczony czas na wykonanie wszystkich zadań sprawiały, że była to także próba kondycji fizycznej i psychicznej przyszłych nawigatorów. Nie zabrakło też przyjemnych momentów ? Po zakończeniu egzaminu wszyscy uczestnicy mieli okazję zagrzać się przy ognisku i zjeść smaczną, pieczoną kiełbaskę ?

Dziękujemy OSP Poznachowice Dolne za współpracę podczas egzaminu! ??